شهید آیت‌الله دستغیب در ترویج دین تنها به منبر و بیان اکتفا نکرد/ فقر حوزه‌های علمیه از وجود جوانان باهوش

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) از فارس، آیت‌الله علی‌اکبر کلانتری، نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری شب گذشته، ۲۳ آذرماه در مراسم بزرگداشت سومین شهید محراب، شهید آیت‌الله سیدعبدالحسین دستغیب که در سنگر آن عالم ربانی، مسجد عتیق شیراز برگزار شد، گفت: شهید آیت‌الله دستغیب یک شخصیت جامع‌الاطرافی بود که باید از جنبه‌های گوناگون مورد تجلیل، تعظیم و گرامیداشت قرار گیرد.

برشمردن ویژگی‌های شخصیتی شهید آیت‌الله دستغیب
وی افزود: یکی از عواملی که موجب می‌شود این مرد الهی را تکریم کنیم، جنبه سیادت ایشان است چرا که سیادت در فرهنگ اسلام و اهل بیت(ع) دارای جایگاه بسیار رفیعی است و آنقدر اهمیت دارد که نبی مکرم اسلام(ص) به طور اکید فرمودند فرزندان مرا گرامی بدارید و تکریم کنید بنابراین در فرهنگ ما به ویژه مردم استان فارس و شیراز، گرامیداشت سادات و ذریه پیامبر(ص) و فرزندان اهل بیت(ع) بسیار ارزشمند در خور توجه است.
آیت‌الله کلانتری، جنبه دیگر شخصیت شهید آیت‌الله دستغیب را مجاهد فی سبیل‌الله بودن دانست و گفت: ایشان به معنای واقعی کلمه مجاهد در راه خدا بود و از همان دوران رضاخان جنبه‌های مبارزاتی این مرد الهی نمایان بود به طوری که در آن دوران بارها به جرم معمم بودن و همچنین مبلغ دین بودن به زندان افتاد و در سال ۴۲ نیز همراه با نهضت بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ایران شد و این حرکت الهی با انفاس این مرد الهی در فارس نیز آغاز شد.

شهید دستغیب حرکتی شورآفرین برای پیروزی انقلاب در میان مردم ایجاد کرد
وی با یادآوری اینکه شهید دستغیب از همان ابتدای نهضت با امام راحل همراهی کرده و در همه صحنه‌ها حاضر بوده و از ایشان حمایت کردند، گفت: در مسجد جامع عتیق پیام‌ها و بیانات روشنگرانه این مرد الهی نقش بسزایی در میان مردم شیراز داشت و حرکتی شورآفرین برای پیروزی انقلاب اسلامی در میان جوانان مذهبی و همه اقشار به وجود آورد.
آیت‌الله کلانتری با بیان اینکه شهید دستغیب بعد از پیروزی انقلاب اسلامی جایگاه رفیع امامت جمعه شیراز و نمایندگی حضرت امام(ره) در استان فارس را پذیرفت، گفت: در کنار جنبه‌های مبارزاتی ایشان، آن نکته‌ای که در این شهید بسیار روشن و متبلور است جنبه موحد بودن است و ایشان در کنار عارف، اهل معنویت، مبارز و مجاهد بودن، یک مبلغ دین تمام عیار بود به طوری که در بیان حقایق دین و ترویج فضایل و اخلاقیات ایشان یک نمونه کم نظیر و بی نظیر بود.

مبارزه با بدعت‌ها و کجی‌ها توسط علمای دین در طول تاریخ
وی با تصریح اینکه شهید دستغیب از هر موقعیت و تریبون و مسجد و محفلی برای بیان احکام نورانی اسلام و ترویج ارزش‌ها و فرهنگ ناب اسلام بهره می‌گرفت، گفت: این یکی از شئونات عالمان ربانی است و اگر در طول تاریخ این عالمان ربانی و فقهای الهی نبودند، آیا تاکنون اثری از دین و معنویت و اخلاق باقی مانده بود لذا این علمای دینی بودند که در طول تاریخ دین و ارزش‌های الهی را حفظ کرده و با بدعت‌ها و کجی‌ها مبارزه کردند.
نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: در زمان ما با وجودی که نظام مقدس جمهوری اسلامی حاکم است و عطر وجود شهدای والامقام در جامعه پراکنده است اما متأسفانه گاهی می‌بینیم برخی از کسانی که از بیت‌المال مسلمانان ارتزاق می‌کنند و از برکت خون شهدا به جایی رسیده‌اند، مرتکب منکراتی می‌شوند که انسان را بسیار متأثر می‌کند.
وی ادامه داد: اخیراً در شهر شیراز و همزمان با ایام گرامیداشت سالگرد شهادت آیت‌الله دستغیب و در سومین حرم اهل بیت گفته شده است که در نمایشگاه گردشگری ناهنجاری‌هایی از قبیل حرکات موزون و رقص انجام شده است که انسان واقعاً از این مسئله خجالت می‌کشد و سئوال اینجاست آیا مسئولان امر در این رابطه توجهی دارند یا خیر؟

 

دهن کجی به ارزش‌های الهی در حرم سوم جای بسیار تأسف دارد
آیت‌الله کلانتری گفت: در کنار حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) و در ایام گرامیداشت شهید محراب دهن کجی به ارزش‌های الهی و ارتکاب علنی گناه و حرام بسیار جای تأسف و اندوه دارد آن هم در شهری که این شهید والامقام همیشه تأکید و اهتمام به اجرای احکام و ارزش‌های الهی داشتند.

شهید دستغیب در ترویج دین تنها به منبر و بیان اکتفا نکرد
عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های شهید دستغیب جنبه تبلیغ و ترویج دین است، افزود: ایشان تنها به منبر و بیان اکتفا نمی‌کردند بلکه با قلم و نگارش کتاب‌های متعدد، انصافاً خدمات ماندگاری به ارزش‌ها و احکام الهی کردند و کتاب‌های متعدد ایشان شاهد قضیه است.
وی همچنین گفت: در کنار همه این ارزش‌های ماندگار، یک جنبه اخلاقی در این شهید والامقام نمود بیشتری داشت و تقریباً همه مردم ایران آن را می‌دانند و آن هم بعد اخلاقی ایشان است به طوری که امام راحل به ایشان لقب مهذب نفوس دادند و کسی می‌تواند مهذب نفوس باشد که قبلاً خودش ساخته باشد و در درونش رذایل نبوده و اهل کینه، منیت و تکبر و غرور نباشد و غمخوار محرومان و مظلومان باشد.
آیت‌الله کلانتری با یادآوری اینکه در سال‌های پایانی حیات شهید دستغیب، طلبه شیراز بوده و از محضر ایشان استفاده کرده است، گفت: شهید دستغیب یک شخصیت عالم فرهیخته و به معنای واقعی کلمه متواضع بود؛ همان تواضعی که صفت بارز پیامبران الهی بود.

 

 

مسئولان ما بیش از هر زمان دیگری نیاز به آموزه‌های اخلاقی دارند
عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه عالمانی که خاشعانه و خاضعانه و عاشقانه سر بر درگاه الهی می‌نهند قطعاً در مقابل مردم هم متواضع هستند، گفت: امروز مدیران و دولتمردان و مسئولان ما بیش از هر زمان دیگری به این آموز‌ه‌های ارزشمند اخلاقی احتیاج دارند و باید مدیران و کارگزاران ما در برابر مردم به ویژه مردمان فقیر و محروم متواضع باشند و گره از مشکلات آنان را بگشایند به خصوص در مقابل خانواده‌های شهدایی که ولی نعمتان ما هستند.
وی با یادآوری اینکه شهید دستغیب عالمی فقیه بود و همان فقیهی که در بیانات پیشوایان معصوم تأکید شده است که علما را تکریم و احترام کنید، گفت: نبی مکرم اسلام(ص) فرمودند گرامی‌ترین مردم بعد از پیامبران، علما هستند آن هم عالمانی که در جامعه بذر ایمان و تقوا می‌پاشند و به مردم مروت، مردانگی و اخلاق یاد می‌دهند و خودشان آیینه‌تمام‌نمای اخلاق هستند و علمای عاملند.

حوزه‌های علمیه از وجود جوانان باهوش فقیر شده‌اند
آیت‌الله کلانتری با بیان اینکه اگر جامعه ما همیشه از محضر علما بهره‌مند شود، قطعاً یک جامعه الهی و یک حیات طیبه‌ای خواهیم داشت، گفت: شهر و دیار ما بیش از هر زمان دیگر به وجود عالمان برجسته و الهی و فقیه احتیاج دارد اما با کمال تأسف در این مقطع تاریخی آنطور که باید و شاید جوانان باهوش به سمت حوزه‌های علمیه نمی‌آیند و کمتر در این مراکز حضور می‌یابند و به نظر می‌آید حوزه‌های علمیه به مقدار زیادی از این جهت فقیر شده است لذا جا دارد خانواده‌های متدین جوانان خود را برای حضور در این مرکز تشویق و ترویج کنند تا شاید این خلأ پر شود و اگر علمایی می‌روند، علمایی جایگزین شوند.

جهان اسلام بدون حاکمیت ولی فقیه اداره نمی‌شود
وی در ادامه یادآور شد که شهید دستغیب همیشه در خطبه‌های نماز جمعه و پیام‌های خود و در تمام محافل بر جایگاه رفیع و ارزشمند ولایت مطلقه فقیه بسیار تأکید داشتند و هنوز این جمله ایشان که فرمودند من اطاع‌ الخمینی فقد اطاع الله در گوش‌ها طنین‌انداز است چرا که ایشان واقعاً بر این باور بودند که ممکلت ما و بلکه جهان اسلام بدون حاکمیت و رهبری یک ولی فقیه الهی و یک فقیه مدبر و شجاع و متقی اداره نخواهد شد و همیشه بر این مطلب تأکید داشتند و در همین مسیر هم شهید شدند.

*

*

Top